TZ: Vyhlášení výsledků ankety Statečné psí srdce 2021
T i s k o v á z p r á v a
Praha, 21. října 2022 – Slavnostní předávání cen dvanáctého ročníku tradiční záchranářské ankety Statečné psí srdce se uskutečnilo v pátek 21. října 2022 v sále Starého purkrabství na pražském Vyšehradě. Programem provázeli moderátoři Ester Janečková a Vladimír Kroc.
Anketu vyhlašují kynologičtí novináři Dušan Stuchlík a Marie Trauškeová a nezisková organizace ANIMAL EYE ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž.
Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace Zlatého záchranářského kříže – prestižního ocenění, které v minulých letech oceněným předával prezident ČR.
Dvanáctý ročník ankety, který se konal pod záštitou ministryně obrany České republiky Mgr. Jany Černochové, starostky městské části Praha 2 Ing. Alexandry Udženiji a zastupitelky městské části Praha 2 Bc. Renáty Kašické, zahrnoval tradičně kategorie:
▪ Záchranný čin služebních a záchranářských psů
▪ Záchranný čin neslužebních psů – laiků
▪ Spící srdce (ocenění In memoriam)
▪ Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)
▪ Cena hlavního partnera
Hlavním partnerem Statečného psího srdce 2021 byla společnost AKINU.
Odbornými partnery akce jsou Armáda České republiky – Centrum vojenské kynologie, Odbor služební kynologie a hipologie Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Horská služba České republiky, Centrum výcviku psů pro postižené Helppes a organizace Buď láska, z.s.
Kategorie: Záchranný čin služebních a záchranářských psů (pes profesionál)
Jméno majitele: Ing. Pavel Troller
Jméno psa: Brigitte Bona Fornax
Plemeno: Bernský salašnický pes
Ocenění předala: Bc. Renáta Kašická, zastupitelka městské části Praha 2
Fenka bernského salašnického psa Brigitte Bona Fornax je se svým majitelem Pavlem Trollerem členkou Jihočeské záchranné brigády kynologů. Kromě nesčetné řady splněných zkoušek, atestů Ministerstva vnitra a absolvovaných závodů se letos v létě zasloužila o záchranu života seniorky ztracené v brdských lesích.
Vedoucímu jihočeské záchranné brigády Pavlu Trollerovi s fenkou bernského salašnického psa Brigitte Bona Fornax se ve středu 13. července 2022 podařilo splnit si „záchranářský“ sen – zachránit lidský život. Pohřešovaná žena byla naposledy viděna 11. července 2022 kolem poledne v obci Strašice. Atestovaný Pavel s Brigitte byli společně s dalšími kolegy dobrovolníky ve středu ráno povoláni do rozsáhlé pátrací akce za podpory všech složek IZS včetně pátracího vrtulníku. Zhruba po dvou hodinách byla pohřešovaná seniorka nalezena a označena spolehlivým štěkotem Brigitte. Za úspěšným nálezem stojí nekonečné hodiny práce a tréninků za každého počasí, za každé situace a v nejrůznějším prostředí. Jedná se o dobrovolnickou činnost, která hluboce prorůstá osobním životem psovodů a která se stává prioritou. Dvojice jako je Pavel s Brigitte nám ale ukazují, že to má smysl a že splněným atestem to nekončí. Díky všem, kteří se rozhodnou jít naplno tímto směrem.
Kategorie: Záchranný čin neslužebních psů – laiků
Jméno majitele: Mario z obce Hrušky
Jméno psa: Broník
Plemeno: kříženec
Ocenění předali: JUDr. et PhDr. Zuzana Rennerová, předsedkyně ANIMAL EYE, a Dušan Stuchlík, zakladatel Statečného psího srdce
Každý si jistě vzpomene na ničivé tornádo, které se ve čtvrtek 24. června 2021 prohnalo jižní Moravou. Kriticky zasaženo bylo sedm obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov. Právě v obci Hrušky bydlí i pan Mario, kterého před tornádem zachránil jeho pes Broník. Nic netušící muž byl na své prosklené zahradě, když jeho pes zaznamenal blížící se nebezpečí a rozhodl se ihned jednat. „Prostě se mi zakousl do nohy, stáhl mě na zem a odtáhl od oken. V další chvíli už se sypalo sklo. Bylo to na poslední chvíli, Broník musel vycítit, že se venku děje něco hrozného, o čem jsem ani já neměl tušení, jakou má sílu,“ vyprávěl Mario. Broník svého majitele zatáhl do bezpečí sklepa, kde cítil, že mu nic nehrozí. Mario přišel o střechu nad hlavou i o svůj vinohrad, ale jen díky svému čtyřnohému příteli nepřišel k újmě na zdraví, či dokonce o život. Jenže pro Broníka to málem dopadlo špatně. V následujících hodinách totiž nastal zmatek, když se na místo pohromy začali sjíždět dobrovolníci. „Boník se vyděsil a utekl. Je možné, že mu nějaký pracant otevřel dveře. Vyběhl ven a už jsem o něm nevěděl, netušil jsem, kde je. Postrádal jsem ho celý týden,“ popisuje Mario. Nakonec Broníka vypátrali lidé z organizace Dočasky.cz, kteří v poničené oblasti pomáhali s péčí o zvířata. Byl asi jen pět set metrů vzdušnou čarou od svého domu, kde se schovával pod lešením. Příběh tak nakonec měl dobrý konec.
Kategorie: Spící srdce (ocenění In memoriam)
Jméno psovoda: Pavel Hořejší
Jméno psa: Benji Milberk
Plemeno: Německý ovčák
Ocenění předal: plk. Mgr. Petr Kozák, vedoucí Odboru služební kynologie a hipologie Policie ČR
Německý ovčák Benji Milberk patřil k elitě horských záchranářů, přestože měl dva těžké úrazy, ten největší s trvalými následky – přišel už jako štěně o jedno oko. A přesto se dokázal v těžkém horském terénu v létě i v zimě dokonale orientovat a dlouhodobě pátrat po pohřešovaných lidech. Díky tomu zachránil život běžkaři, který ve sněhové vánici natolik přecenil své síly, že ztratil orientaci, sjel z běžecké trasy a padl vysílením do hlubokého sněhu. Když se nevracel, jeho kamarádi informovali Horskou službu v Jizerských horách, že postrádají postaršího parťáka. „Naposledy měl být viděn na hřebeni u bufetu Knajpa, vyrazil jsem tedy tam. Rolbou se jet nedalo pro silnou vrstvu čerstvého sněhu, tak jsem vyjel se psem na skútru. Ani s ním jsem nedojel dál než ke zmíněnému bufetu. Tam už byly všechny stopy zafoukané. Na základě několika informací jsem usoudil, že hledaný by se mohl vydat za kamarády na Jizerku oklikou, přes Smědavu. Tímto směrem jsem se tedy vydal na skialpech se psem. Už po chvíli jsem měl dojem, že Benji pod sněhem rozpoznává molekuly lidského pachu a to dávalo naději,“ vybavuje si i po letech dnes už bývalý horský záchranář a psovod Pavel Hořejší. Cesta dvojici příliš neubývala, neboť záchranář se i s lyžemi propadal po kolena do hlubokého sněhu a pes na tom byl ještě hůř. Ale ani hluboké brodění mu neubíralo sil. Zesilující pach stopy člověka ho stále motivoval dostat k němu. To se také po necelé hodině podařilo. Nejenže byl starší muž zavátý, vyčerpaný a promrzlý, ale hrozilo mu ještě větší nebezpečí. Vydal se totiž nebezpečným směrem, kde hrozilo zřícení do údolí Bílé Smědé. Benji se tak postaral o záchranu běžkaře. Pak už následovala jen psovodova záchranářská rutina, aby vyčerpaného muže dostal do bezpečí.
Benji se podílel na desítkách pátrání a měl i další dva nálezy, o kterých se však psovodovi nechce příliš vyprávět. Jsou velmi smutné. Jednou při rozsáhlém cvičení Integrovaného záchranného systému v lese u Mníšku nedaleko Liberce měl Benji s páníčkem dohledávat cestující po bombovém teroristickém útoku na vlak. Benji brzy v hloubi lesa štěkáním hlásil nález. Když na místo dorazil psovod a další záchranáři, nikomu se nechtělo věřit, že osoba visící na stromě není figurína. Nebyla. Druhý případ se odehrál, když Pavel Hořejší a jeho kolega z HS připravovali své psy na republikové mistrovství záchranářských psů. Vybrali si mírně skalnatý terén s hustým porostem, v němž umístili figuranta. Před vlastním tréninkem nechali psy proběhnout. Jaké však bylo jejich překvapení, když za chvilku Benji přinesl peněženku s doklady a opět odběhl. Vzápětí oba psi štěkotem hlásili nález: osobu visící v pětimetrové výšce. Člověku už nebylo pomoci, vše další už bylo věcí policie.
Benji přišel o oko, když při počátečním výcviku fena rotvajlera nesnesla na svém cvičišti tříměsíční štěně a při napadení mu vykousla oko. Tehdy se k případu vyjádřil i zoolog, znalec a cvičitel šelem Mgr. Tomáš Ringel: „Příroda dokáže přizpůsobit handicapované zvíře na přežití tak, že oslabené smysly jsou alespoň zčásti nahrazené jinými. Podobné příklady lze najít třeba u cvičených šelem, kdy dokonce slepý lev dlouhá léta cvičil s ostatními, byť omezeně. Nepochybuji, že i pes nahradí ztracené oko přizpůsobenou koordinací smyslů.“ A tak tomu také bylo. A druhý úraz? Benji absolvoval celou řadu výcvikových soustředění doma i v dalších zemích, kde složil nejvyšší záchranářské atesty. Při jednom lavinovém výcviku v německých Alpách běžel úzkým namrzlým žlebem a na jeho konci se propadl do hlubokého sněhu. Při rotaci si však vážně poškodil kloubní pouzdra v rameni. Po operaci a dvouměsíční rehabilitaci se však mohl postupně vrátit k záchranářskému výcviku. „Benji byl dříč se skvělou povahou,“ stručně zhodnotil Pavel Hořejší svého parťáka, který se v roce 2010 odebral do psího nebe.
O nasazeních Benjiho jsou zápisy v denících Horské služby ČR a byly také obsahem článků v několika časopisech.
Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)
Jméno majitele: Marie Anna Bedravová
Jméno psa: Bailey the Model od of the Universe
Plemeno: Border kolie
Ocenění předal: Ing. Josef Růžička, kynologický publicista a někdejší armádní kynolog
Bailey, celým jménem Bailey the Model of the Universe, je dvouapůlletý pes Border kolie. Baileyho si jako štěňátko pořídila jeho panička za tím účelem, aby měla společníka a nejlepšího kamaráda, kterého by mohla mít pořád u sebe. Zdravotní stav Marie se ale zhoršil a její pes Bailey začal reagovat na její časté dissociativní a panické záchvaty. Při jeho reakci přišlo Mariino automatické zklidnění, záchvatu také častěji dokázala ještě i předcházet. Díky tomu se kvalita Mariinina života po jeho boku zlepšovala. Problém ale nastal tam, kde ji Bailey nemohl doprovázet. Například do školy, k lékaři nebo i na obyčejný nákup. Takový výlet většinou pro Marii dopadl katastrofálně, protože často končila na podlaze nákupního střediska s disociací a nefungujícími končetinami, jindy v křečích. Proto požádala Helppes – centrum výcviku psů pro postižené, jestli by jí Baileyho profesionálně vycvičili. A tak se stalo. Po všech povahových a zdravotních testech, dlouhém šestiměsíčním odloučení společně mohli splnit zkoušku asistenčního psa. Postižení Marie se za dobu odloučení zhoršilo, ale od té doby, co už jsou s Baileym zase pořád spolu, se její stav zlepšuje. Bailey ji dovádí k samostatnosti a žití beze strachu. Může dělat věci, které jindy nezvládala, například chodit do školy, odváží se jít do obchodu, na úřad, dokonce i k lékařům, ze kterých má za celý svůj život trauma. Pokud se něco stane a Marie záchvat dostane, Bailey je při ní, upozorní ji na něj dostatečně včas a ona si díky tomu třeba stihne sednout na zem. Podává léky a když je nejhůř, zalehne jí nohy. Bez něho by si už život nedokázala představit. Marie říká: „Kudy projde, tam dělá radost, pomáhá, zlepšuje mi komunikaci s okolím a po jeho boku se lépe začleňuji do kolektivu. Upozorní mě na přicházející úzkost, zastaví klepání noh, v noci díky němu dokáži spát. Pokud jsem dezorientovaná, vyvede mě ihned k východu, do bezpečnějšího místa. Zabrání mi útěku do vozovky, když mě něco vystraší a mám senzorické potíže, při záchvatu mi sundá brýle, abych si na ně nespadla a co je nejdůležitější, je má opora. Bailey je můj splněný sen, pes, co se mnou jde do všeho, můj nejlepší přítel a parťák, bez kterého by můj život neměl smysl. Jsem zde hlavně kvůli němu, možná si to ani neuvědomuje, ale jeho malá i velká gesta mi zachraňují život dnes a denně. Proto jsem se rozhodla ho nominovat do kategorie Pomáhající srdce. Protože přesně to on má. Je to pes se srdcem na správném místě a v něm má tolik lásky, kterou snad v životě nemůže stihnout rozdat.“
Kategorie: Cena hlavního partnera společnosti AKINU
Jméno majitele: Olena Mosijčuková
Jméno psa: Airys
Plemeno: Zlatý retrívr
Předávající: Tomáš Grepl, marketingový ředitel společnosti AKINU
Airys je pětiletá fenka zlatého retrívra, která pomáhá jako canisterapeutický pes lidem s posttraumatickou stresovou poruchou z války na Ukrajině, a také lidem s postižením. Airys nepomáhá jen na Ukrajině, ale poslední měsíce pracuje v České republice, kde pomáhá ukrajinským dětem ve škole a českým dětem se zdravotním postižením. Její majitelka Olena Mosijčuková je bojová záchranářka z oddělení speciálních operací Azov. Má řád Národní hrdina Ukrajiny a získala i řády za vynikající vojenskou službu. Nyní se léčí v Česku a pomáhá s humanitární pomocí v první linii.
Kontakt pro média:
Marie Trauškeová, DiS.
e-mail: media@statecnepsisrdce.cz
mobil: (+420) 604 927 284
Tisková zpráva ke stažení zde.
Fotografie Benjiho, vítěze kategorie In memoriam, ke stažení zde.