TZ: V Česku startuje iniciativa EU PAAG!
Praha, 14. května 2019 – V České republice se právě rozjíždí evropská iniciativa EU Pet Advertising Advisory Group (EU PAAG), která je zaměřena na potírání podvodných množírenských inzerátů. Společně ji spouštějí nezisková organizace ANIMAL EYE a inzertní společnost Annonce, které začaly již na jaře 2016 jako vůbec první v Česku blokovat pochybné nabídky množitelů a překupníků psů. Cílem EU PAAG je monitorovat inzertní prostředí a definovat minimální standardy internetového prodeje zvířat.
Každý den se v internetových inzerátech v Evropě objeví nabídka na 270 tisíc psů a 68 tisíc koček. Většina prodejů domácích mazlíků v rámci EU se přitom uskutečňuje v anonymním online prostředí, které není nijak regulováno. Nelegální obchod a propracované systémy množíren i distribučních sítí představují pro většinu členských států velký problém. Podle statistik se jedná o třetí nejlukrativnější ilegální činnost v Evropě hned po obchodu se zbraněmi a drogami. Můžou za to nedostatečné zákony, ale také podvodníci, kteří zneužívají otevřené hranice. Z tohoto důvodu začala Evropská aliance pro psy a kočky v jednotlivých evropských zemích postupně zavádět pracovní skupiny EU PAAG, které monitorují podezřelé inzeráty vedoucí k nelegálnímu prodeji psů a koček a ve spolupráci s veřejnou správou a provozovateli inzertních portálů nastavují pravidla inzerce zvířat. V České republice zastřešuje iniciativu EU PAAG nezisková organizace ANIMAL EYE, která je členem Aliance a již pátým rokem slaví úspěchy v boji proti množírnám psů.
„Výsledky EU PAAG z ostatních evropských zemí zřetelně ukazují, že iniciativa vede k výraznému úbytku nekalých prodejů psů a koček. Jsme rádi, že se našla dostatečná vůle k zřízení EU PAAG i u nás,“ komentuje spuštění pracovní skupiny EU PAAG v České republice zakladatelka a předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE Zuzana Rennerová.
Ochráncům zvířat dává za pravdu také český europoslanec, lídr kandidátky za ČSSD Pavel Poc, který dlouhodobě nabádá Evropskou komisi i členské země ke koordinovanějšímu přístupu a poukazuje na nutnost jednotného evropského řešení. „Nelegální množírny psů a koček a obchod s nimi jsou závažným problémem, který nelze vyřešit jen změnou zákonů u nás v ČR nebo přísnějšími kontrolami. Jedná se přesně o ten druh problému, který se musí řešit jednotně na úrovni EU. Příčinu je třeba hledat na straně zákazníka, ale i u skutečnosti, že neexistuje legislativa, kterou by nebylo možné zneužít nebo obejít. Iniciativu EU PAAG v České republice jednoznačně podporuji a pevně věřím, že se brzy podaří doplnit ji vhodnými unijními pravidly,“ uvádí Poc.
Spolu s kolegy z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), kde je místopředsedou, navrhl europoslanec již před časem několik změn, se kterými se chtějí obrátit na Evropskou komisi i členské země. Kromě posílení práv spotřebitelů při nákupu zvířat napříč EU mezi ně patří například požadavek na vznik jednotného unijního systému identifikace a registrace zvířat a přijetí celoevropského Akčního plánu boje proti nelegálnímu obchodu.
Iniciativu EU PAAG v České republice podporuje také lídryně evropské kandidátky za Hnutí ANO Dita Charanzová. „Špinavý obchod s domácími mazlíčky nemá v civilizovaném světě co dělat. Množství nabízených zvířat, u nichž je důvod se obávat, že pochází z nelegálních množíren, je děsivý. Když dokážeme regulovat prodej zboží, měli bychom to stejně dobře umět, i pokud jde o živé tvory. Nejde jen o problém Česka, černý obchod se zvířaty kvete napříč Evropou, proto je nutné hledat celoevropské řešení, které se bude zabývat i prodejem mezi jednotlivými členskými státy,“ říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO) v Evropském parlamentu, která je stejně jako Pavel Poc připravena v novém volebním období přimět Evropskou komisi a členské státy k daleko většímu úsilí v této oblasti.
Na inciativě EU PAAG panuje shoda napříč politickým spektrem. Hlasitou podporu ji dále vyjadřuje kandidát do Evropského parlamentu za Českou pirátskou stranu Lukáš Blažej, který se v minulosti účastnil aktivit Aliance jako zástupce českých neziskových organizací. Do činnosti EU PAAG se zapojí rovněž advokátka z eurokandidátky ODS Eva Decroix, která již dříve potírala závadnou množírenskou inzerci jako právní zástupkyně inzertní společnosti Annonce.
Podle průzkumu Evropské aliance pro psy a kočky je pouze 20 % kupujících v rámci EU uspokojivě informováno o zdravotním stavu kupovaného mazlíka a chovatelském prostředí, ze kterého štěně či kotě pochází. Nezastupitelnou úlohu bude mít proto i nadále osvěta. „V Annonci jsme již před třemi lety spustili velkou osvětovou kampaň, jejímž smyslem je především varovat veřejnost před ukvapeným výběrem psa. Pevně věříme, že se k našemu snažení v rámci EU PAAG přidají i další provozovatelé inzertních portálů, aby se podařilo množitele a překupníky v jejich činnosti konečně zastavit,“ vyjadřuje své očekávání Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce.
Více informací o iniciativě EU PAAG lze nalézt na internetových stránkách Evropské aliance pro psy a kočky a ANIMAL EYE.
KONTAKT PRO MÉDIA
Mgr. Kamila ŠROLEROVÁ
tajemnice a právní expertka ANIMAL EYE, z.s.
tel.: (+420) 603 570 790
e-mail: office@animaleye.cz
INFORMACE O ANIMAL EYE
ANIMAL EYE, z.s. je celostátní nezisková organizace, jejímž hlavním účelem je důslednější prosazování práv a zájmů zvířat, především zvířat v zájmovém chovu. Její vznik podnítilo znepokojení nad neutěšeným stavem ochrany domácích zvířat v ČR. ANIMAL EYE navazuje na činnost zavedených ochranářských organizací a poskytuje podporu v oblastech, které nejsou adekvátně pokryty (odhalování podvodů a jiné protiprávní činnosti v oblasti prodeje a chovu zvířat, nastavování překážek páchání trestné činnosti v internetovém prostředí, odborné právní poradenství pro širokou veřejnost, public affairs, osvěta, systematická pomoc útulkům). Prvotním záměrem ANIMAL EYE je pojmenovat problémy v oblasti týrání domácích zvířat, především psů, tyto problémy systémově řešit, zabránit jejich vzniku a nikoliv suplovat likvidaci jejich následků. Tím je činnost uvedené organizace v ČR poměrně unikátní. Její členové nastavují přesné základy profesních, odborných a etických standardů v této oblasti a postupně se profilují v přirozeného odborného partnera státních a samosprávných institucí i dalších subjektů působících na úseku ochrany zvířat. V červnu 2015 byl ANIMAL EYE ze strany Ministerstva zemědělství přiznán statut připomínkového místa v legislativním procesu.
Více informací o ANIMAL EYE, z.s. lze nalézt na www.animaleye.cz.